MVP Group IR-36MG-36-NG 35.9" W Stainless Steel 1 Griddle 1 Standard Oven Natural Gas IKON Cooking Range - 153,000 BTU
Shop all MVP Group Commercial Gas Ranges & Fryers
SKU:
IR-36MG-36-NG
MPN:
IR-36MG-36
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
MVP Group IR-36MG-36-NG gas range features a 36" griddle, standard oven, 153,000 BTU, stainless steel build, 3/4" griddle plate, manual controls, crumb tray, riser shelf, and CSA sanitation approval.
  • Four casters for mobility
  • Removable riser shelf, pull-out crumb tray
  • cCSAus and CSA-Sanitation certified
  • 153,000 BTU natural gas power
  • Standard oven, porcelain-coated interior
  • 36" stainless steel griddle with .750" plate
Weight528 LBS
Height60.2 (H)
Width35.9 (W)
Depth31.4 (D)
Base(1) Standard Oven
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU153,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerMVP Group
Dimensions31.4 35.9 60.2
Weight528 LBS
Height60.2 (H)
Width35.9 (W)
Depth31.4 (D)
Base(1) Standard Oven
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU153,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerMVP Group
Dimensions31.4 35.9 60.2
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CSA Flame certification
  • CSA Sanitation certification
  • CSA Star certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from MVP Group
MVP Group IR-4-24 23.9" W x 31.4" D 4 Open Burners with 1 Oven IKON Range - 120,000 BTU
MVP Group IR-6-36 35.9" W x 31.4" D 6 Open Burners with 1 Standard Oven IKON Range - 180,000 BTU
MVP Group IR-10-60 59.9" W x 31.4" D 10 Open Burners with 2 Standard Ovens IKON Range - 300,000 BTU