MVP Group IR-4-24CO-LP 24" W Stainless Steel 4 Open Burners 1 Convection Oven Liquid Propane IKON Cooking Range - 136,000 BTU
Shop all MVP Group Commercial Gas Ranges & Fryers
SKU:
IR-4-24CO-LP
MPN:
IR-4-24CO
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
MVP Group ikon IR-4-24CO-LP 24" stainless steel range features four 30,000 BTU burners and a convection oven with two racks.
  • Stainless steel front and removable shelf
  • Convection oven with two racks
  • CSA certified for sanitation and flame safety
  • 24" width fits tight kitchens
  • Four 30,000 BTU burners for multitasking
  • 136,000 BTU total power for fast recovery
Weight366 LBS
Height59 (H)
Width24 (W)
Depth30.2 (D)
Base(1) Convection Oven
Exterior FinishStainless Steel Front
TopBurners
Total BTU136,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerMVP Group
Dimensions30.2 24 59
Weight366 LBS
Height59 (H)
Width24 (W)
Depth30.2 (D)
Base(1) Convection Oven
TopBurners
Total BTU136,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerMVP Group
Dimensions30.2 24 59
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Flame certification
  • CSA Sanitation certification
  • CSA Star certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from MVP Group
MVP Group IR-4-24 23.9" W x 31.4" D 4 Open Burners with 1 Oven IKON Range - 120,000 BTU
MVP Group IR-6-36 35.9" W x 31.4" D 6 Open Burners with 1 Standard Oven IKON Range - 180,000 BTU
MVP Group IR-10-60 59.9" W x 31.4" D 10 Open Burners with 2 Standard Ovens IKON Range - 300,000 BTU