MVP Group IR-4-24CO-NG 24" W Stainless Steel 4 Open Burners 1 Convection Oven Natural Gas IKON Cooking Range - 153,000 BTU
Shop all MVP Group Commercial Gas Ranges & Fryers
SKU:
IR-4-24CO-NG
MPN:
IR-4-24CO
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • 12" cast iron grates, pull-out crumb tray
  • Stainless steel front, removable shelf
  • CSA Sanitation & Flame certified
  • 153,000 BTU output
  • Convection oven with 3 rack positions
  • Four 30,000 BTU burners
Weight366 LBS
Height59 (H)
Width24 (W)
Depth30.2 (D)
Base(1) Convection Oven
Exterior FinishStainless Steel Front
TopBurners
Total BTU153,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerMVP Group
Dimensions30.2 24 59
Weight366 LBS
Height59 (H)
Width24 (W)
Depth30.2 (D)
Base(1) Convection Oven
TopBurners
Total BTU153,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerMVP Group
Dimensions30.2 24 59
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Flame certification
  • CSA Sanitation certification
  • CSA Star certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from MVP Group
MVP Group IR-4-24 23.9" W x 31.4" D 4 Open Burners with 1 Oven IKON Range - 120,000 BTU
MVP Group IR-6-36 35.9" W x 31.4" D 6 Open Burners with 1 Standard Oven IKON Range - 180,000 BTU
MVP Group IR-10-60 59.9" W x 31.4" D 10 Open Burners with 2 Standard Ovens IKON Range - 300,000 BTU