Norlake 8X12X7-7OD COMBO 96" W Embossed Coated Steel 26 Gauge Fast-Trak Outdoor Two Compartment Walk-In Box Only
SKU:
8X12X7-7OD COMBO
MPN:
8X12X7-7OD COMBO
zoom
Warranty
Commercial design services
  • Membrane roof for weather resistance
  • Self-closing doors with locking handle
  • Fast-Trak outdoor two-compartment walk-in box
  • Smooth aluminum floor for sanitation
  • Embossed coated 26 gauge steel interior and exterior
Weight1850 LBS
Height91 (H)
Width96 (W)
Depth144 (D)
FinishEmbossed Coated Steel
FloorWith Floor
Gauge26 Gauge
InstallationOutdoor
Nominal height7'-7"
Nominal Long Side12'
Nominal Short Side8'
ManufacturerNorlake
Weight1850 LBS
Height91 (H)
Width96 (W)
Depth144 (D)
FinishEmbossed Coated Steel
FloorWith Floor
Gauge26 Gauge
InstallationOutdoor
Nominal height7'-7"
Nominal Long Side12'
Nominal Short Side8'
ManufacturerNorlake
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Related products
picture
Rosseto TD007 48.8" W x 20" H Clear Acrylic Free-Standing Avant Guarde Tabletop Divider
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco FC-4-1824-18RL 108" W x 30" D x 42" H Stainless Steel 16 Gauge 4-Compartments Fabricated Sink
Pro IconFree shipping
Yanco CAT-2030G 30" L x 12" W Gold Melamine Oval Catering Platter
Thunder Group PLPRC001 Plastic Universal Liquor Pourer Cover
Hamilton Beach 928 1.8" x 1.8" x 1.5" Plastic Cone Agitator