Royal Range RDCM-36-LP 36" Stainless Steel Liquid Propane Cheesemelter Delux Series - 35,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Cheese Melters
SKU:
RDCM-36-LP
MPN:
RDCM-36
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • 1,200° mineral wool insulation
  • Manual pilot control
  • NSF and CSA certified
  • 36" stainless steel exterior
  • Two-position chrome rack
  • 35,000 BTU infrared burner
Weight165 LBS
Height19 (H)
Width36 (W)
Depth17.75 (D)
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Heat TypeInfrared
MountingSpecify
Rack Positions2
Total BTU35,000 BTU
Width (side - side)25" - 36"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight165 LBS
Height19 (H)
Width36 (W)
Depth17.75 (D)
Heat TypeInfrared
MountingSpecify
Rack Positions2
Total BTU35,000 BTU
Width (side - side)25" - 36"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Flame certification
  • CSA Star certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Cheese Melter
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Cheese Melter
Related products
picture
Quantum WC14-CB1236GY 36" W x 12" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Pro IconFree shipping
picture
Yanco PK-410 10.5" Dia. Grey Porcelain Round Salad or Soup Plate
Pro IconFree shipping
Chicago Faucets 897-CCP Wall-Mounted Manual Faucet with 8" Centers
Duke 316-2496 96" W Galvanized Base Unspecified Work Table
Omcan USA 18266 Mixer Bowl
Globe XXHDWHIP-10-4 Wire Whip
Piper Products OHS-88 Overhead Shelf Less Plexiglas for Elite System
Omcan USA 80058 3.94" H Clear Polycarbonate Full Size Food Pan