Royal Range RDCM-36-NG 36" Stainless Steel Natural Gas Cheesemelter Delux Series - 35,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Cheese Melters
SKU:
RDCM-36-NG
MPN:
RDCM-36
Commercial design services
  • All-welded frame with 1,200° insulation
  • 35,000 BTU output for fast melts
  • NSF and CSA certified, made in USA
  • 36" stainless steel exterior and interior
  • 2-position chrome rack for browning
  • Adjustable infrared burner with manual control
Weight165 LBS
Height19 (H)
Width36 (W)
Rack Positions2
Total BTU35,000 BTU
Width (side - side)25" - 36"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight165 LBS
Height19 (H)
Width36 (W)
Rack Positions2
Total BTU35,000 BTU
Width (side - side)25" - 36"
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"