Royal Range RDCM-48-NG 48" Stainless Steel Natural Gas Cheesemelter Delux Series - 40,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Cheese Melters
SKU:
RDCM-48-NG
MPN:
RDCM-48
Commercial design services
Built for high-volume kitchens, the Royal Range RDCM-48-NG cheesemelter delivers focused infrared heat in a 48" stainless steel chamber with two adjustable burners.
  • 40,000 BTU
  • Chrome rack with 2-position guides enhances load flexibility
  • 48" stainless steel front and sides ensure durability and hygiene
  • Manual control with pilot allows easy servicing
  • Two adjustable infrared burners provide precise melting
Weight210 LBS
Height19 (H)
Width48 (W)
Rack Positions2
Total BTU40,000 BTU
Width (side - side)37" - 48"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight210 LBS
Height19 (H)
Width48 (W)
Rack Positions2
Total BTU40,000 BTU
Width (side - side)37" - 48"
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Cheese Melter
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Cheese Melter
Related products
picture
Quantum BL36GY 36" W x 4" H Gray Epoxy Back or Side Ledge
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR54-1848BK 42" W x 18" D x 54" H Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Spaceman 6378-C 2 Flavors Floor Model Gravity Fed Soft-Serve Machine - 208-230 Volts
Empress RT 126002 7.825" x 600' Natural Hardwound Towel (12 Rolls)
Bakers Pride C-24RS-C-NG 24" W Natural Gas Countertop Lava Rock or Radiant Charbroiler - 60,000 BTU
Rosseto LED100 2-Piece Waterproof Gleam Display LED Light Box Set with 9 Colors
Advance Tabco PR10-3W Aluminum End Loading Mobile 10 Pan Rack with 3" Centers