Royal Range RDCM-60-NG 60" Stainless Steel Natural Gas Cheesemelter Delux Series - 55,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Cheese Melters
SKU:
RDCM-60-NG
MPN:
RDCM-60
Commercial design services
  • Two-position chrome rack for versatility
  • 55,000 BTU for rapid broiling
  • CSA & NSF certified, made in USA
  • 60" stainless steel exterior for durability
  • Manual control with pilot for reliability
  • Two infrared burners for precise heat
Weight275 LBS
Height19 (H)
Width60 (W)
Rack Positions2
Total BTU55,000 BTU
Width (side - side)49" - 60"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight275 LBS
Height19 (H)
Width60 (W)
Rack Positions2
Total BTU55,000 BTU
Width (side - side)49" - 60"
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Cheese Melter
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Cheese Melter
Select an Option
  • Natural Gas
Related products
picture
Quantum WRS5-74-2172SS 72" W x 21" D Stainless Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto LD184 3 Gal. White Acrylic Prism Lucid Beverage Dispenser
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TSP-1 End Panel
Advance Tabco SFG-248 96" W x 24" D Stainless Steel Base 16 Gauge Adjustable Undershelf Work Table
Advance Tabco EC-2148 48" W x 21" D Chrome Plated Special Value Wire Shelving
Advance Tabco MS-24-24 24" W x 24" D Stainless Steel Wall-Mounted Microwave Shelf