Royal Range RDCM-72-LP 72" Stainless Steel Liquid Propane Cheesemelter Delux Series - 70,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Cheese Melters
SKU:
RDCM-72-LP
MPN:
RDCM-72
Commercial design services
Built for kitchen use, the Royal Range RDCM-72-LP cheesemelter delivers infrared heat across a 72" stainless steel area with two adjustable burners and a chrome rack for consistent melts.
  • 70,000 BTU capacity for high throughput
  • 2-position chrome rack with versatile angles
  • 72" stainless steel exterior for seamless integration
  • Manual control with pilot for reliable operation
  • Two adjustable infrared burners for targeted heating
Weight335 LBS
Height19 (H)
Width72 (W)
Rack Positions2
Total BTU70,000 BTU
Width (side - side)61" - 72"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight335 LBS
Height19 (H)
Width72 (W)
Rack Positions2
Total BTU70,000 BTU
Width (side - side)61" - 72"
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Cheese Melter
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Cheese Melter
Related products
picture
Quantum WR63-2130GY-5 30" W x 21" D x 63" H Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Empress EMP3500 Black Two-Roll Standard Dispenser for Bath Tissue
Pro IconFree shipping
Rosseto SM119 14" Dia. x 1.5" H Stainless Steel Hexagonal Textured Small Honeycomb Tray
Advance Tabco EG-244 25" H Galvanized Base Equipment Stand