Royal Range RDCM-72-NG 72" Stainless Steel Natural Gas Cheesemelter Delux Series - 70,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Cheese Melters
SKU:
RDCM-72-NG
MPN:
RDCM-72
Commercial design services
Built for high-output kitchens, the Royal Range RDCM-72-NG cheesemelter delivers infrared heat across a 72" stainless steel area to finish large orders efficiently. Operators control two adjustable burners and two rack positions manually.
  • 70,000 BTU output
  • Chrome rack with 2-position guides
  • NSF and CSA certified, made in USA
  • 72" stainless steel front and sides
  • Manual control with pilot
  • Two adjustable infrared burners
Weight335 LBS
Height19 (H)
Width72 (W)
Rack Positions2
Total BTU70,000 BTU
Width (side - side)61" - 72"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight335 LBS
Height19 (H)
Width72 (W)
Rack Positions2
Total BTU70,000 BTU
Width (side - side)61" - 72"
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"