Royal Range RDHP-36-6-LP Countertop Liquid Propane Delux Series Hotplate - 180,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RDHP-36-6-LP
MPN:
RDHP-36-6
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Royal Range RDHP-36-6-LP offers six 30,000 BTU burners on a 36" stainless steel hotplate, totaling 180,000 BTU. It has 12" x 12" grates, manual controls, and 4" legs. NSF/CSA certified.
  • Countertop design with 4" legs
  • Stainless steel body with welded frame
  • NSF & CSA certified, made in USA
  • 180,000 BTU for searing
  • 12x12 cast iron grates for even transfer
  • Six 30,000 BTU burners for precise heat
Weight215 LBS
Height14 (H)
Width36 (W)
Depth30.5 (D)
Burner Qty6
LegsWith Legs
Top and Front FinishStainless Steel
Total BTU180,000 BTU
Width (Side-Side)36 - 47"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight215 LBS
Height14 (H)
Width36 (W)
Depth30.5 (D)
Burner Qty6
LegsWith Legs
Total BTU180,000 BTU
Width (Side-Side)36 - 47"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"