Royal Range RDR-4G36-CC-NG 60" W Stainless Steel 4 Open Burners, 1 Griddle, and 2 Convection Ovens Natural Gas Restaurant Range - 240,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RDR-4G36-CC-NG
MPN:
RDR-4G36-CC
Commercial design services
Royal Range RDR-4G36-CC-NG delivers four 30,000 BTU open burners, a .750" 36" griddle plate, and two convection ovens totaling 240,000 BTU for heavy-volume kitchens. Stainless steel construction, NSF and CSA sanitation certified.
  • Stainless steel exterior, welded frame
  • Two convection ovens with safety valve
  • 240,000 BTU output for high-volume service
  • 36" griddle with .750" plate for heat
  • Four 30,000 BTU burners for searing
Weight1235 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base(2) Convection Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU240,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1235 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base(2) Convection Ovens
Control TypeManual
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU240,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"