Royal Range RDR-G60-C-NG 60" W Stainless Steel 1 Griddle, 1 Standard Oven, and 1 Convection Oven Natural Gas Restaurant Range - 165,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RDR-G60-C-NG
MPN:
RDR-G60-C
Commercial design services
Built for continuous service, the Royal Range RDR-G60-C-NG 60" stainless steel restaurant range features a 3/4" griddle plate, cast iron grates, one standard oven, and one convection oven with 165,000 BTU for robust throughput.
  • Backriser with 11" shelf for workflow
  • Includes convection and standard ovens
  • NSF and CSA certified, Made in USA
  • 60" stainless steel cooking station
  • 165,000 BTU total output
  • 3/4" griddle plate for even heat
Weight1215 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base(1) Standard Oven, (1) Convection Oven
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU165,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1215 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Control TypeManual
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU165,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"