Royal Range RDRB-36-LP 36" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Radiant Type Charbroiler Delux Series - 90,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Charbroilers
SKU:
RDRB-36-NG
MPN:
RDRB-36
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Royal Range rdrb-36-lp 36" stainless steel charbroiler delivers 90,000 BTU and manual pilot controls for heat management.
  • NSF and CSA certified
  • Manual controls with pilot
  • Made in USA, welded frame with insulation
  • 90,000 BTU radiant cooking capacity
  • Cast iron grates for searing
  • 36" stainless steel countertop
Weight383 LBS
Height14 (H)
Width36 (W)
Depth30.5 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU90,000 BTU
Width (side - side)31" - 36"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight383 LBS
Height14 (H)
Width36 (W)
Depth30.5 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU90,000 BTU
Width (side - side)31" - 36"
picture
Quantum WR74-1236GY 36" W x 12" D Chrome Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum P54C 54" H Chrome Plated Finish Post with Leveling Legs