Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RDTG-36-NG
MPN:
RDTG-36
Commercial design services
Royal Range RDTG-36-NG offers a 36" steel cooking surface, thermostatic controls, and a 1" polished plate for even heat. Stainless steel build, NSF and cCSAus certified for foodservice.
  • 4" grease trough, welded frame for cleanup
  • 90,000 BTU for high-capacity cooking
  • 36" steel plate, 1" thick for heat transfer