Shop all Royal Range Commercial Gas Fryers
SKU:
RFT-60-2-DM2-LP
MPN:
RFT-60-2-DM2
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Stainless steel front/sides for durability
  • Built-in filtration for longer oil life
  • 115v, 8.0 amps, cETLus & ETL-Sanitation certified
  • 120 Lbs. capacity, two 60 Lbs. frypots
  • Digital controls with melt cycle
  • 304,000 BTU for high-output frying
Weight560 LBS
Height44.5 (H)
Width39 (W)
Depth36 (D)
ControlsDigital
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Fat Capacity (approximate)60 Lbs. Each
FilterBuilt-In
Filter TypeGas Floor Fryers
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity(2) Tanks
Total BTU304,000 BTU
With or without basket liftsWithout Basket(s)
ManufacturerRoyal Range of California
Amps8
Phase1-Ph
Hertz50/60
Voltage115v
Weight560 LBS
Height44.5 (H)
Width39 (W)
Depth36 (D)
ControlsDigital
FilterBuilt-In
Filter TypeGas Floor Fryers
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity(2) Tanks
Total BTU304,000 BTU
Amps8
Phase1-Ph
Hertz50/60
Voltage115v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Restaurant Fryers
  • Gas Fryer
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Restaurant Fryers
  • Gas Fryer
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating CT23060T 30" x 60" Rectangle Café Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-305 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Advance Tabco KAG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GRAM-84D6 84" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4800 Watts
Thunder Group CR012V 11.75" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate