Shop all Royal Range Commercial Gas Fryers
SKU:
RHEF-75-2-DM-LP
MPN:
RHEF-75-2-DM
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Digital controls with solid state thermostat
  • Built-in filtration to reduce oil changes
  • ENERGY STAR qualified to lower costs
  • 170 Lbs. capacity for high-volume frying
  • Stainless steel frypots for durability
  • 264,000 BTU for rapid recovery
Weight650 LBS
Height45 (H)
Width38 (W)
Depth39.5 (D)
ControlsDigital
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Fat Capacity (approximate)85 Lbs. Each
FilterBuilt-In
Filter TypeGas Floor Fryers
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity(2) Tanks
Total BTU264,000 BTU
With or without basket liftsWithout Basket(s)
ManufacturerRoyal Range of California
Amps10
Phase1-Ph
Hertz50/60
Voltage115v
Weight650 LBS
Height45 (H)
Width38 (W)
Depth39.5 (D)
ControlsDigital
FilterBuilt-In
Filter TypeGas Floor Fryers
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity(2) Tanks
Total BTU264,000 BTU
Amps10
Phase1-Ph
Hertz50/60
Voltage115v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • ENERGY STAR® certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Restaurant Fryers
  • Gas Fryer
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Restaurant Fryers
  • Gas Fryer
Related products
picture
Quantum SL14BK 14" D x 4" H Black Epoxy Side Ledge
Pro IconFree shipping
picture
True TBR60-PTSZ1-L-B-11-11-1 60" W Stainless Steel Glass Refrigerated Back Bar Cooler
Pro IconFree shipping
Advance Tabco 94-84-80-36L 129" W x 36" D x 45" H Stainless Steel 14 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Yanco BB-315 15" W x 8.25" D x 0.75" H Rectangular Bamboo with Handle Paddle Board
Advance Tabco VLG-307 30" D x 84" W Stainless Steel 14 Gauge Work Table
Duke 416-24132 24" D x 132" W Stainless Steel 16 Gauge Work Table with Undershelf