Royal Range RHP-24-4-NG Countertop Natural Gas Hotplate - 120,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RHP-24-4-NG
MPN:
RHP-24-4
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Royal Range RHP-24-4-NG hotplate offers four 30,000 BTU burners with 120,000 BTU total output. Stainless steel, 12"x12" cast iron grates, NSF, CSA certified, made in USA for commercial use.
  • NSF, CSA-Sanitation certified
  • Stainless steel front/sides for durability
  • USA-made for reliable service
  • 120,000 BTU for fast heat-up
  • 24" countertop for space savings
  • Four 30,000 BTU cast-iron burners
Weight155 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Depth30.5 (D)
Burner Qty4
LegsWith Legs
Top and Front FinishStainless Steel
Total BTU120,000 BTU
Width (Side-Side)24 - 35"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight155 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Depth30.5 (D)
Burner Qty4
LegsWith Legs
Total BTU120,000 BTU
Width (Side-Side)24 - 35"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"