Royal Range RR-2G48-C-NG 60" W Stainless Steel 2 Open Burners, 1 Griddle, 1 Standard Oven, and 1 Convection Oven Natural Gas Restaurant Range - 205,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RR-2G48-C-NG
MPN:
RR-2G48-C
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Royal Range RR-2G48-C-NG 60" gas range offers 205,000 BTU, two 30,000 BTU burners, a 48" griddle, standard and convection ovens, manual controls, cast iron grates, safety valve, hi-shelf, and CSA certification for commercial use.
  • Stainless steel front/sides
  • Dual ovens: convection + standard
  • Backriser with 11" hi-shelf
  • 205,000 BTU for high-volume service
  • Two 30,000 BTU lift-off burners
  • 48" griddle with .750" thick plate
Weight1195 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base(1) Standard Oven, (1) Convection Oven
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU205,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1195 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Control TypeManual
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU205,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"