Shop all Royal Range Commercial Ovens
SKU:
RR-36-DS-CC-LP
MPN:
RR-36-DS-CC
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Temperature range 150°F to 500°F for versatile baking
  • 36" double-deck convection for high throughput
  • Stainless steel front and sides for easy cleaning
  • 60,000 BTU liquid propane for consistent heat
Weight405 LBS
Height52 (H)
Width36 (W)
Depth28.75 (D)
Deck Qty2
DesignRange Match
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Interior FinishPorcelain
Oven TypeConvection
Total BTU60,000 BTU
ManufacturerRoyal Range of California
Weight405 LBS
Height52 (H)
Width36 (W)
Depth28.75 (D)
Deck Qty2
DesignRange Match
Interior FinishPorcelain
Oven TypeConvection
Total BTU60,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"