Shop all Royal Range Commercial Ovens
SKU:
RR-36-LB-C-LP
MPN:
RR-36-LB-C
Commercial design services
For busy kitchens needing consistent heat, the Royal Range RR-36-LB-C oven offers convection baking in a 36" chamber with a 150°F to 500°F range and 30,000 BTU input.
  • Liquid Propane operation, NSF-style CSA compliance
  • Heavy-duty chrome plated adjustable rack included
  • 36" convection deck oven, 30,000 BTU
  • Temperature range 150°F to 500°F
  • Stainless steel front and sides for durability
Weight205 LBS
Height29 (H)
Width36 (W)
Depth28.75 (D)
Deck Qty1
Interior FinishPorcelain
Oven TypeConvection
Total BTU30,000 BTU
ManufacturerRoyal Range of California
Weight205 LBS
Height29 (H)
Width36 (W)
Depth28.75 (D)
Deck Qty1
Interior FinishPorcelain
Oven TypeConvection
Total BTU30,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"