Royal Range RR-36-LB-NG Stainless Steel Front and Sides Standard Natural Gas Deck Oven - 35,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Ovens
SKU:
RR-36-LB-NG
MPN:
RR-36-LB
Commercial design services
  • CSA and CSA-Sanitation compliant
  • Heavy-duty chrome plated adjustable rack
  • Made in USA, welded metal frame
  • 36" stainless steel front and sides
  • 35,000 BTU natural gas power
  • 36" deck with 150°F to 500°F range
Weight185 LBS
Height29 (H)
Width36 (W)
Depth28.75 (D)
Deck Qty1
Interior FinishPorcelain
Oven TypeStandard
Total BTU35,000 BTU
ManufacturerRoyal Range of California
Weight185 LBS
Height29 (H)
Width36 (W)
Depth28.75 (D)
Deck Qty1
Interior FinishPorcelain
Oven TypeStandard
Total BTU35,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"