Royal Range RR-G72-CC-NG 72" W Natural Gas Restaurant Range - 190,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RR-G72-CC-NG
MPN:
RR-G72-CC
Commercial design services
Royal Range RR-G72-CC-NG offers a 72" gas range with 3/4" griddle, cast iron grates, two convection ovens, stainless steel build, 190,000 BTU, backriser, hi-shelf, and CSA certifications.
  • Stainless steel front, sides, and kickplate
  • Dual convection ovens for high throughput
  • Backriser with 11" D hi-shelf for extra staging
  • 72" wide commercial gas range with griddle
  • 3/4" griddle plate for even searing
  • 190,000 BTU combined cooking power
Weight1475 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth40.5 (D)
Base(2) Convection Ovens
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness3/4"
TopGriddles
Total BTU190,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1475 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth40.5 (D)
Base(2) Convection Ovens
Plate Thickness3/4"
TopGriddles
Total BTU190,000 BTU
  • Made in USA certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"