Royal Range RRE-2GT48 60" W Stainless Steel 2 Round Hotplates, 1 Griddle, and 2 Standard Ovens Electric Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Royal Range Commercial Electric Ranges
SKU:
RRE-2GT48
MPN:
RRE-2GT48
Commercial design services
Built for continuous service, the Royal Range RRE-2GT48 60" stainless steel electric range features two 9" hotplates, a 48" griddle, and two ovens for consistent heat and high throughput.
  • CSA and CSA-Sanitation certified
  • Two 26-1/2" ovens with porcelain
  • Made in USA, 208 volts, 27.6 kW
  • 60" stainless steel range
  • 48" 3/4" griddle with control
  • Two 9" 2.0 kW hotplates
Weight1120 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth32 (D)
Base(2) Standard Ovens
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
Top(2) Hotplates / French Plates, (1) 48" Griddle with Thermostats
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Amps60/73
Voltage208v
Weight1120 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth32 (D)
Base(2) Standard Ovens
Plate Thickness.750" = 3/4"
VentBackriser with Hi-Shelf
Amps60/73
  • Made in USA certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Electric Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Electric Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"