Royal Range RRE-2GT60-CC 72" W Stainless Steel 2 Round Hotplates, 1 Griddle and 2 Convection Ovens Electric Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Royal Range Commercial Electric Ranges
SKU:
RRE-2GT60-CC
MPN:
RRE-2GT60-CC
Commercial design services
Engineered for continuous service, the Royal Range RRE-2GT60-CC 72" stainless steel electric range features two 9" hotplates, a 60" griddle, and two convection ovens for consistent heat and high throughput.
  • CSA and CSA-Sanitation certified
  • Two convection ovens, porcelain interior
  • Made in USA, 31.0 kW, 208 volts
  • 72" stainless steel range
  • 60" griddle, 3/4" plate, thermostatic control
  • Two 9" 2.0 kW hotplates
Weight1405 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth41 (D)
Base2 Convection Ovens
Control TypeThermostatic
Top(2) Hotplates / French Plates, (1) 60" Griddle with Thermostats
ManufacturerRoyal Range of California
Amps149
Voltage208v
Weight1405 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth41 (D)
Base2 Convection Ovens
Control TypeThermostatic
Amps149
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"