Royal Range RDR-2G48-CC-LP 60" W Stainless Steel 2 Open Burners, 1 Griddle, and 2 Convection Ovens Liquid Propane Restaurant Range - 200,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RDR-2G48-CC-LP
MPN:
RDR-2G48-CC
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Engineered for heavy kitchens, the Royal Range RDR-2G48-CC-LP 60" gas range features two 30,000 BTU burners, a 48" griddle, and dual convection ovens for consistent heat.
  • Manual controls for precise temperature management
  • Two convection ovens with oven safety valve
  • CSA and NSF sanitation certified
  • 60" stainless steel front and sides
  • 48" griddle with .750" thick grill plate
  • 200,000 BTU total commercial output
Weight1245 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base(2) Convection Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU200,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1245 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth40.5 (D)
Base(2) Convection Ovens
Control TypeManual
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU200,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"