Royal Range RSP-18-18-LP 18" W Stainless Steel Liquid Propane Stock Pot Range - 90,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Stock Pot and Wok Ranges
SKU:
RSP-18-18-LP
MPN:
RSP-18-18
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Royal Range RSP-18-18-LP features an 18" W stainless steel stock pot range with a three-ring cast iron burner producing 90,000 BTU for boiling and simmering.
  • Open cabinet base for storage access
  • Manual controls with continuous pilots
  • Made in USA for durability
  • 90,000 BTU burner for rapid heating
  • Stainless steel front and sides for sanitation
  • 3-ring cast iron top for even heat
Weight105 LBS
Height18 (H)
Width18 (W)
Depth21 (D)
Burner Ring(s) Per Section3
Burner Section Qty1
Exterior FinishStainless Steel
Total BTU90,000 BTU
ManufacturerRoyal Range of California
Weight105 LBS
Height18 (H)
Width18 (W)
Depth21 (D)
Burner Ring(s) Per Section3
Burner Section Qty1
Exterior FinishStainless Steel
Total BTU90,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"