Sapphire Manufacturing SMWCS14-30 30" W x 14" D Chrome Finish Shelf
Shop all Sapphire Manufacturing Restaurant Shelving
SKU:
SMWCS14-30
MPN:
SMWCS14-30
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Sapphire Manufacturing SMWCS14-30 chrome wire shelf measures 30" wide by 14" deep and ships in packs of two with four sleeve clips each. It offers NSF-certified, chrome-plated shelving that supports heavy loads and resists corrosion.
  • Durable wire design supports commercial loads
  • Packaged as two shelves per carton
  • Compatible with Sapphire SMWCS14-30 model
  • NSF-certified chrome plated wire
  • Includes four sleeve clips per shelf
  • Fits 30" W x 14" D shelving
Width30 (W)
Depth14 (D)
Depth (front - back)14"
Filter TypeWire Shelves
FinishChrome
Width (side - side)30"
ManufacturerSapphire Manufacturing
Width30 (W)
Depth14 (D)
Depth (front - back)14"
Filter TypeWire Shelves
FinishChrome
Width (side - side)30"
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Summit FF7LWCSS 23.75" W Stainless Steel Undercounter Refrigerator - 115 Volts