Sapphire Manufacturing SMWCS21-42 42" W x 21" D Chrome Finish Shelf
Shop all Sapphire Manufacturing Restaurant Shelving
SKU:
SMWCS21-42
MPN:
SMWCS21-42
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Sapphire Manufacturing SMWCS21-42 chrome wire shelf, 42" W x 21" D, includes four sleeve clips per shelf; NSF certified, sold in packs of two. Durable chrome plating ensures airflow, load distribution, and easy installation.
  • Compatible with Sapphire shelving systems
  • Pack of 2 shelves for storage
  • Supports heavy loads for commercial use
  • 42" x 21" chrome wire shelf, NSF certified
  • Chrome finish resists corrosion
  • Includes (4) sleeve clips per shelf
Width42 (W)
Depth21 (D)
Filter TypeWire Shelves
FinishChrome
Width (side - side)42"
ManufacturerSapphire Manufacturing
Width42 (W)
Depth21 (D)
Filter TypeWire Shelves
FinishChrome
Width (side - side)42"
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WR63-1854SG 54" W x 18" D x 63" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR54-1836P 36" W x 18" D x 54" H Green Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Bissell BG677 31" Wide Triple Brush Push Power Deluxe Sweeper
Chef Master 02102Y Mr. Bar-B-Q Charcoal Chimney BBQ Starter with Wood Handle
Fri-Jado HD 5 CURVE 69" W Stainless Steel Curved Glass Hot Deli Inline Merchandiser - 208 Volts
Micro Matic MTM-3PSSKR Stainless Steel 1 Column 3 Taps Mini-Mushroom Draft Beer Tower
Component Hardware DSS-Y003 Stainless Steel with Bail Crumb Cup Strainer
FOH DCV062CLT28 8.25" W Clear Plastic Servewise Disposable Plate Cover
TableCraft Products 253W 9 1/2" AOL 3" Blade White Handle