Quantum WR63-1854SG 54" W x 18" D x 63" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-1854SG
MPN:
WR63-1854SG
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Stationary design for stability and strength
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable galvanized steel construction
  • Supports up to 400 pounds of weight
  • Four solid shelves for ample storage
Weight104 LBS
Height63 (H)
Width18 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)18"
Filter TypeStarter Shelving Units
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)54"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Weight104 LBS
Height63 (H)
Width18 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)18"
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)54"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WR54-1836P 36" W x 18" D x 54" H Green Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Bissell BG677 31" Wide Triple Brush Push Power Deluxe Sweeper
Pro IconFree shipping
Yanco MS-213IV 13.5" L x 10.5" W Ivory Melamine Oval Milestone Platter
Chef Master 02102Y Mr. Bar-B-Q Charcoal Chimney BBQ Starter with Wood Handle
Fri-Jado HD 5 CURVE 69" W Stainless Steel Curved Glass Hot Deli Inline Merchandiser - 208 Volts