Quantum WR54-1836P 36" W x 18" D x 54" H Green Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1836P
MPN:
WR54-1836P
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Optimize your storage with the Quantum WR54-1836P wire shelving starter kit. This sturdy unit measures 36" W x 18" D x 54" H and holds up to 700 pounds, featuring four durable wire shelves with a green epoxy finish.
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable green epoxy antimicrobial finish
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight52 LBS
Height54 (H)
Width18 (W)
Depth36 (D)
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight52 LBS
Height54 (H)
Width18 (W)
Depth36 (D)
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
Quantum WR63-1854SG 54" W x 18" D x 63" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Bissell BG677 31" Wide Triple Brush Push Power Deluxe Sweeper
Pro IconFree shipping
Chef Master 02102Y Mr. Bar-B-Q Charcoal Chimney BBQ Starter with Wood Handle
Fri-Jado HD 5 CURVE 69" W Stainless Steel Curved Glass Hot Deli Inline Merchandiser - 208 Volts