Summit ACK63GASBSS 63" W Stainless Steel and Black Finish All-In-One Combination Kitchenette - 115 Volts
Shop all Summit Restaurant and Kitchen Equipment
SKU:
ACK63GASBSS
MPN:
ACK63GASBSS
video thumbnail
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Commercial design services
Summit ACK63GASBSS kitchenette offers cooking and refrigeration in a 63" stainless steel and black unit. Ideal for compact spaces like kitchens, bars, schools, and hospitals. Uses R-600a refrigerant and weighs 280 pounds.
  • Compact 23.63" depth for tight spaces
  • 115v operation for standard circuits
  • CETLus certified for compliance
  • 63" width for prep capacity
  • Integrated refrigeration, R-600a refrigerant
  • Stainless steel, black finish for durability
Weight345 LBS
Height42 (H)
Width63 (W)
Depth23.63 (D)
Exterior FinishBlack
Refrigerant TypeR-600a
ManufacturerSummit
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Filter TypeKitchenettes
Dimensions77 31 53
Weight345 LBS
Height42 (H)
Width63 (W)
Depth23.63 (D)
Exterior FinishBlack
Refrigerant TypeR-600a
ManufacturerSummit
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Filter TypeKitchenettes
Dimensions77 31 53
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • Summit
  • Summit Restaurant and Kitchen Equipment
  • Summit
Related products
Quantum WR63-1472BK 72" W x 14" D x 63" H Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Hatco IWB-S3 Stainless Steel Three Pans Drop-In Slim Cold Food Unit
Pro IconFree shipping
Excel Dryer 40525 5.69" W x 2.75" D x 9.63" H Uninstalled XLERATOR HEPA Filter Retro Fit Kit
Thunder Group PLMENU-3BL 8.5" W x 11" D Black Plastic Laminated Triple-Fold Menu Cover
Thunder Group 7001BB 1 Oz. Blue Bamboo Melamine Soup Ladle
National Public Seating MSTS10 30" W x 121" D x 29" H Rectangular 14 Gauge Steel Swerve Mobile Cafeteria Table