Quantum WR63-1472BK 72" W x 14" D x 63" H Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-1472BK
MPN:
WR63-1472BK
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Optimize your storage with the Quantum WR63-1472BK wire shelving starter kit. This sturdy unit measures 72" W x 14" D x 63" H and holds up to 800 pounds, featuring four durable wire shelves with a sleek black epoxy finish.
  • NSF certified for food safety
  • Vented design promotes airflow
  • Ideal for kitchen organization
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Includes four adjustable shelves
  • Supports up to 800 pounds
Weight84 LBS
Height63 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)14"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight84 LBS
Height63 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)14"
FinishEpoxy
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Hatco IWB-S3 Stainless Steel Three Pans Drop-In Slim Cold Food Unit
Pro IconFree shipping
picture
Excel Dryer 40525 5.69" W x 2.75" D x 9.63" H Uninstalled XLERATOR HEPA Filter Retro Fit Kit
Pro IconFree shipping
Thunder Group PLMENU-3BL 8.5" W x 11" D Black Plastic Laminated Triple-Fold Menu Cover
Thunder Group 7001BB 1 Oz. Blue Bamboo Melamine Soup Ladle
National Public Seating MSTS10 30" W x 121" D x 29" H Rectangular 14 Gauge Steel Swerve Mobile Cafeteria Table
Service Ideas CSCRM2S Black Stainless Steel Wing Type Corkscrew
Summit ACK63GASBSS 63" W Stainless Steel and Black Finish All-In-One Combination Kitchenette - 115 Volts
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf