Thunder Group ALRNP015 15" L x 3.5" Dia. Silver Aluminum Rolling Pin
Shop all Thunder Group Commercial Baking Molds and Tools
SKU:
ALRNP015
MPN:
ALRNP015
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Thunder Group ALRNP015 15" l x 3.5" dia. silver aluminum rolling pin delivers a non-stick barrel and contoured handles for precise dough control. Chefs gain durable, lightweight construction and straightforward sanitation for busy kitchens.
  • Light 4.75 pounds for easy use
  • Contoured handles improve grip and comfort
  • Durable aluminum resists corrosion
  • 15" aluminum barrel for consistent rolling
  • Non-stick surface reduces sticking and cleanup
  • 3 1/2" diameter optimizes dough thickness
Weight4.75 LBS
Width15 (W)
ConstructionAluminum
Diameter3 1/2"
Length15"
ManufacturerThunder Group
StyleWith Handles
Filter TypeRolling Pins
Weight4.75 LBS
Width15 (W)
ConstructionAluminum
Diameter3 1/2"
Length15"
ManufacturerThunder Group
StyleWith Handles
Filter TypeRolling Pins
Downloads
  • Downloadmanual
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"