Thunder Group PLSP016SHR 16" Long Silicone Blade with Red Plastic Handle Scraper or Spoon
Shop all Thunder Group Commercial Kitchen Utensils
SKU:
PLSP016SHR
MPN:
PLSP016SHR
Commercial design services
Handle kitchen tasks confidently with the Thunder Group PLSP016SHR 16" silicone blade scraper. It has a red plastic handle for a secure grip and a hanging hole for storage.
  • Commercial-grade design for frequent use
  • Durable silicone minimizes sticking
  • Pack quantity: minimum order 12 each
  • 16" silicone blade resists heat to 500°F
  • Red plastic handle with hanging hole
  • Flexible spoon-shaped blade for scraping
Weight0.38 LBS
Height16 (H)
Blade MaterialSilicone
Handle ColorRed
Overall Length15" - 17"
ManufacturerThunder Group
Item TypeSpatulas
Blade Length16"
Filter TypeSpatulas
Weight0.38 LBS
Height16 (H)
Blade MaterialSilicone
Handle ColorRed
Overall Length15" - 17"
ManufacturerThunder Group
Item TypeSpatulas
Blade Length16"
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"