Thunder Group SLTHUT012 12" L Stainless Steel Utility Tongs
Shop all Thunder Group Commercial Kitchen Utensils
SKU:
SLTHUT012
MPN:
SLTHUT012
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Handle kitchen tasks with durable stainless steel and a 12" length for service demands. Lock the flat spring action for secure storage and use the uncoated, two-piece design for a precise grip, consistent performance, and easy cleaning.
  • Uncoated handle for high-temperature resistance
  • Locking ring for compact storage
  • Packaged in a minimum of 12 units per case
  • Durable stainless steel for long life
  • Flat spring for consistent grip
  • 12" length for safe reach and handling
Weight0.18 LBS
StyleNon-Coated Handle
ManufacturerThunder Group
Item TypeUtility Tongs
ColorSilver
Construction2-Piece
Filter Construction2-Piece
Filter TypeUtility Tongs
HandleUncoated
Length12"
MaterialStainless Steel
Weight0.18 LBS
StyleNon-Coated Handle
ManufacturerThunder Group
Item TypeUtility Tongs
ColorSilver
Construction2-Piece
Filter Construction2-Piece
Filter TypeUtility Tongs
HandleUncoated
Length12"
MaterialStainless Steel
Downloads
  • Downloadmanual
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Kitchen Utensils
  • Tongs
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Kitchen Utensils
  • Tongs
Related products
picture
Summit SCR615TD 23.63" W Black Stainless Steel Undercounter All-Refrigerator - 115 Volts
Pro IconFree shipping
picture
Jade DS-60-BIST 60" Stainless Steel Bistro Double-Deck High Shelf
Pro IconFree shipping
Rosseto LD209 2 Gal. Acrylic Square with Black Bamboo Base Sea Grass Beverage Dispenser
Hatco GRS-18-C 18" W Stainless Steel Freestanding Glo-Ray Heated Shelf - 125 Watts
Caddy Corporation A-34 26" Wide Modesty Panel for 5 Well
Yanco OK-2412 11" W White Melamine Rectangular Osaka Plate
Yanco NB-208 8.12" W Black Porcelain Oval Noble Black Plate
Thunder Group SLBM006 8 Qt. Stainless Steel Bain Marie Pot
Southbend PCE11B/SI 38" W Stainless Steel Single Deck Platinum Single Convection Oven
American Metalcraft MWP9 9" Dia. Wood Espresso Plate