Southbend PCE11B/SI 38" W Stainless Steel Single Deck Platinum Single Convection Oven
Shop all Southbend Commercial Convection Oven
SKU:
PCE11B/SI
MPN:
PCE11B/SI
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your kitchen with the Southbend PCE11B/SI 38" W Stainless Steel Single Deck Platinum Convection Oven. This electric oven has a durable stainless steel exterior and porcelain interior for efficient cooking.
  • CSA certified for safety compliance
  • Porcelain interior ensures easy cleaning
  • Compact dimensions fit various kitchens
  • High-efficiency electric convection oven
  • Stainless steel exterior for durability
  • Single deck design for versatile cooking
Weight680 LBS
Height55 (H)
Width38 (W)
Depth43.5 (D)
Control TypeStandard
Deck Qty1
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Interior FinishPorcelain
ManufacturerSouthbend
Dimensions45.5 57.5 45
Weight680 LBS
Height55 (H)
Width38 (W)
Depth43.5 (D)
Control TypeStandard
Deck Qty1
Interior FinishPorcelain
ManufacturerSouthbend
Dimensions45.5 57.5 45
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Southbend
  • Southbend Commercial Convection Oven
  • Southbend
Related products
picture
Summit SCR615TD 23.63" W Black Stainless Steel Undercounter All-Refrigerator - 115 Volts
Pro IconFree shipping
picture
Jade DS-60-BIST 60" Stainless Steel Bistro Double-Deck High Shelf
Pro IconFree shipping
Rosseto LD209 2 Gal. Acrylic Square with Black Bamboo Base Sea Grass Beverage Dispenser
Hatco GRS-18-C 18" W Stainless Steel Freestanding Glo-Ray Heated Shelf - 125 Watts
Caddy Corporation A-34 26" Wide Modesty Panel for 5 Well
Yanco OK-2412 11" W White Melamine Rectangular Osaka Plate
Yanco NB-208 8.12" W Black Porcelain Oval Noble Black Plate