Jade DS-60-BIST 60" Stainless Steel Bistro Double-Deck High Shelf
Shop all Jade High Shelves & Flue Risers
SKU:
DS-60-BIST
MPN:
DS-60-BIST
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Jade DS-60-BIST 60" stainless steel bistro double-deck high shelf offers elevated storage for busy kitchens, supporting organized staging above equipment.
  • Fits 49" - 60" equipment widths for flexibility
  • 60" stainless steel double-deck shelf boosts prep efficiency
  • High shelf frees counter space for workflow
  • Durable stainless steel resists kitchen corrosion
Weight130 LBS
Height40 (H)
Width60 (W)
ConstructionStainless Steel
Filter TypeShelves
ShelvesDouble
Width (side - side)49" - 60"
ManufacturerJade
Number of Shelves2 Shelves
Item TypeShelves
Weight130 LBS
Height40 (H)
Width60 (W)
ConstructionStainless Steel
Filter TypeShelves
ShelvesDouble
Width (side - side)49" - 60"
ManufacturerJade
Number of Shelves2 Shelves
Item TypeShelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Jade
  • Jade High Shelves & Flue Risers
  • Jade
Related products
picture
Summit SCR615TD 23.63" W Black Stainless Steel Undercounter All-Refrigerator - 115 Volts
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto LD209 2 Gal. Acrylic Square with Black Bamboo Base Sea Grass Beverage Dispenser
Pro IconFree shipping
Hatco GRS-18-C 18" W Stainless Steel Freestanding Glo-Ray Heated Shelf - 125 Watts
Caddy Corporation A-34 26" Wide Modesty Panel for 5 Well
Yanco OK-2412 11" W White Melamine Rectangular Osaka Plate
Yanco NB-208 8.12" W Black Porcelain Oval Noble Black Plate