Thunder Group SLTTBN024 9.5" L Stainless Steel One-Piece Bar-B-Q Tongs
Shop all Thunder Group Commercial Kitchen Utensils
SKU:
SLTTBN024
MPN:
SLTTBN024
Commercial design services
Optimize grill line speed with the Thunder Group SLTTBN024 9.5" stainless steel Bar-B-Q tongs, designed for commercial kitchens.
  • Commercial-grade for frequent use
  • Lightweight 0.1 pounds for maneuvering
  • Meets CSA kitchen equipment standards
  • Durable stainless steel construction
  • Uncoated handle for grip and control
  • 9.5" length for handling
Weight0.1 LBS
StyleNon-Coated Handle
ManufacturerThunder Group
Item TypeBBQ Tongs
ColorSilver
Construction1-Piece
Filter Construction1-Piece
Filter TypeBBQ Tongs
HandleUncoated
Length9.5"
MaterialStainless Steel
Weight0.1 LBS
StyleNon-Coated Handle
ManufacturerThunder Group
Item TypeBBQ Tongs
ColorSilver
Construction1-Piece
Filter Construction1-Piece
Filter TypeBBQ Tongs
HandleUncoated
Length9.5"
MaterialStainless Steel
Downloads
  • Downloadmanual
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Kitchen Utensils
  • Tongs
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Kitchen Utensils
  • Tongs
Related products
picture
Advance Tabco PT-18-84 84" W x 18" D Stainless Steel Mid-Mounted Single Overshelf
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco FMS-244 48" W x 24" D 304 Stainless Steel 16 Gauge Stainless Steel Base Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco US-36-60 60" W x 36" D Stainless Steel 18 Gauge Work Table Undershelf