Advance Tabco 9-43-72-36L 119" W 18 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
9-43-72-36L
MPN:
9-43-72-36L
Commercial design services
Built for high-use kitchens, the Advance Tabco 9-43-72-36L Regaline sink has three 24" x 12" compartments, an 8" backsplash, and a left-hand 36" drainboard on an 18 gauge type 304 stainless steel base.
  • 8" backsplash protects walls and hygiene
  • 18 Gauge Type 304 stainless steel resists corrosion
  • Open frame base
  • 119" overall length for prep areas
  • Left-hand 36" drainboard for washing and drying
  • Three 24" x 12" deep compartments for efficiency
Weight320 LBS
Height42 (H)
Width120 (W)
Depth32 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)24"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length119"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Gauge18 Gauge
Weight320 LBS
Height42 (H)
Width120 (W)
Depth32 (D)
Overall Length119"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Gauge18 Gauge
  • 3 Compartment Sink