Town SM-30-R-SS-N 30" W x 31" D x 70" H Smoker Natural Gas MasterRange Smokehouse
Shop all Town Equipment
SKU:
SM-30-R-SS-N
MPN:
SM-30-R-SS-N
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • ETL and NSF certified for safety
  • 60,000 BTU output for performance
  • Durable stainless steel
  • Natural gas operation for cooking
  • Fully insulated for heat retention
  • Skewers configuration for smoking
Weight425 LBS
Height70 (H)
Width30 (W)
Depth31 (D)
BTU60000
Cabinet ConstructionFully Insulated
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides, Galvanized Top & Rear
ManufacturerTown
Item TypeSmoker
Depth (front - back)31"
Filter TypeIndoor Smokehouses
Power TypeNatural Gas
Total BTU60,000 BTU
Width (side - side)30"
ConstructionStainless Steel
Weight425 LBS
Height70 (H)
Width30 (W)
Depth31 (D)
BTU60000
ManufacturerTown
Item TypeSmoker
Depth (front - back)31"
Filter TypeIndoor Smokehouses
Power TypeNatural Gas
Total BTU60,000 BTU
Width (side - side)30"
ConstructionStainless Steel
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Commercial Smoker
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Commercial Smoker
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"