Town SM-30-R-SS-P 30" W Right Hinged Door Propane Gas MasterRange Smokehouse - 60,000 BTU
Shop all Town Equipment
SKU:
SM-30-R-SS-P
MPN:
SM-30-R-SS-P
Commercial design services
Transform your culinary offerings with the Town SM-30-R-SS-P 30" W Right Hinged Door Propane Gas MasterRange Smokehouse. This robust smoker boasts a powerful 60,000 BTU output and fully insulated construction for optimal heat retention.
  • Designed for indoor smokehouse applications
  • Adjustable thermostat from 125° to 550°
  • High-capacity 60,000 BTU output
  • Stainless steel exterior for durability
  • Fully insulated construction for efficiency
  • Right hinged door for easy access
Cabinet ConstructionFully Insulated
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides, Galvanized Top & Rear
ManufacturerTown
Item TypeSmoker
Depth (front - back)31"
Filter TypeIndoor Smokehouses
Hinge LocationRight
Interior ConfigurationSkewers
Number of Burners4
Power TypeLiquid Propane
Thermostat125° - 550°
Total BTU60,000 BTU
Width (side - side)30"
ManufacturerTown
Item TypeSmoker
Depth (front - back)31"
Filter TypeIndoor Smokehouses
Hinge LocationRight
Interior ConfigurationSkewers
Number of Burners4
Power TypeLiquid Propane
Thermostat125° - 550°
Total BTU60,000 BTU
Width (side - side)30"
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"