Town SM-36-L-SS-N 36" W Left Hinged Door Natural Gas MasterRange Smokehouse - 75,000 BTU
Shop all Town Equipment
SKU:
SM-36-L-SS-N
MPN:
SM-36-L-SS-N
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your culinary offerings with the Town SM-36-L-SS-N 36" W Left Hinged Door Natural Gas MasterRange Smokehouse.
  • Designed for indoor smokehouse applications
  • Adjustable thermostat from 125° to 550°
  • High-capacity 75,000 BTU output
  • Fully insulated for optimal heat retention
  • Durable stainless steel construction
  • Left hinged door for easy access
Weight450 LBS
Height70 (H)
Width36 (W)
Depth31 (D)
BTU75000
Cabinet ConstructionFully Insulated
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides, Galvanized Top & Rear
ManufacturerTown
Item TypeSmoker
Depth (front - back)31"
Filter TypeIndoor Smokehouses
Hinge LocationLeft
Interior ConfigurationSkewers
Number of Burners5
Power TypeNatural Gas
Thermostat125° - 550°
Total BTU75,000 BTU
Width (side - side)36"
ConstructionStainless Steel
Weight450 LBS
Height70 (H)
Width36 (W)
Depth31 (D)
BTU75000
ManufacturerTown
Item TypeSmoker
Depth (front - back)31"
Filter TypeIndoor Smokehouses
Hinge LocationLeft
Interior ConfigurationSkewers
Number of Burners5
Power TypeNatural Gas
Thermostat125° - 550°
Total BTU75,000 BTU
Width (side - side)36"
ConstructionStainless Steel
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • ETL Certified certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"