Town SM-36-L-SS-P 36" W Left Hinged Door Propane Gas MasterRange Smokehouse
Shop all Town Equipment
SKU:
SM-36-L-SS-P
MPN:
SM-36-L-SS-P
Commercial design services
Transform your culinary offerings with the Town SM-36-L-SS-P 36" W Left Hinged Door Propane Gas MasterRange Smokehouse. This robust smoker features stainless steel construction, five burners, and an impressive output of 75,000 BTU.
  • Adjustable thermostat 125° to 550°
  • Durable stainless steel finish
  • High-capacity 36" smokehouse
  • Fully insulated for heat retention
  • Efficient 75,000 BTU for quick cooking
  • Designed for indoor use with propane
Cabinet ConstructionFully Insulated
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides, Galvanized Top & Rear
ManufacturerTown
Item TypeSmoker
Depth (front - back)31"
Number of Burners5
Power TypeLiquid Propane
Thermostat125° - 550°
Total BTU75,000 BTU
Width (side - side)36"
ManufacturerTown
Item TypeSmoker
Depth (front - back)31"
Number of Burners5
Power TypeLiquid Propane
Thermostat125° - 550°
Total BTU75,000 BTU
Width (side - side)36"
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"