Town SM-36-L-STD-N 36" W Left Hinged Door Galvanized Steel Exterior Natural Gas MasterRange Smokehouse - 75,000 BTU
Shop all Town Equipment
SKU:
SM-36-L-STD-N
MPN:
SM-36-L-STD-N
Commercial design services
  • Designed for skewers, enhancing versatility
  • Adjustable thermostat 125° to 550°
  • ETL and NSF certified for safety
  • Durable galvanized steel
  • Fully insulated for heat retention
  • Efficient 75,000 BTU gas power
Cabinet ConstructionFully Insulated
Exterior FinishGalvanized Steel
ManufacturerTown
Item TypeSmoker
Depth (front - back)31"
Number of Burners5
Power TypeNatural Gas
Thermostat125° - 550°
Total BTU75,000 BTU
Width (side - side)36"
ManufacturerTown
Item TypeSmoker
Depth (front - back)31"
Number of Burners5
Power TypeNatural Gas
Thermostat125° - 550°
Total BTU75,000 BTU
Width (side - side)36"
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Commercial Smoker
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Commercial Smoker
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"