Town SM-36-L-STD-P 36" W Left Hinged Door Galvanized Steel Exterior Propane Gas MasterRange Smokehouse - 75,000 BTU
Shop all Town Equipment
SKU:
SM-36-L-STD-P
MPN:
SM-36-L-STD-P
Commercial design services
Transform your culinary offerings with the Town SM-36-L-STD-P, a 36" left-hinged door propane gas smokehouse. Made from galvanized steel, this durable unit provides 75,000 BTU of power for efficient cooking across a wide temperature range.
  • ETL and NSF certified for safety
  • Versatile skewer interior configuration
  • Durable galvanized steel construction
  • Fully insulated for optimal heat retention
  • High-efficiency 75,000 BTU output
  • Liquid Propane powered for consistent performance
Cabinet ConstructionFully Insulated
Exterior FinishGalvanized Steel
ManufacturerTown
Item TypeSmoker
Depth (front - back)31"
Number of Burners5
Power TypeLiquid Propane
Thermostat125° - 550°
Total BTU75,000 BTU
Width (side - side)36"
ManufacturerTown
Item TypeSmoker
Depth (front - back)31"
Number of Burners5
Power TypeLiquid Propane
Thermostat125° - 550°
Total BTU75,000 BTU
Width (side - side)36"
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Commercial Smoker
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Commercial Smoker
Related products
picture
Advance Tabco BG-304 48" W x 30" D Wood Bakers Top Work Table