True TBR60-RISZ1-L-S-11-1 60" W Stainless Steel Glass Refrigerated Back Bar Cooler - 155 Volts
Shop all True Back Bar Coolers
SKU:
TBR60-RISZ1-L-S-11-1
MPN:
TBR60-RISZ1-L-S-11-1
Commercial design services
Optimize back bar storage with the TBR60-RISZ1-L-S-11-1, a 60" stainless steel glass cooler designed for continuous service and efficient R-290 refrigeration.
  • 115 volts, 3.2 amps, 60 Hz, 1-Ph
  • 1/4 HP compressor for cooling
  • CSA and UL certified, made in USA
  • 60" stainless steel exterior
  • R-290 refrigerant for energy efficiency
  • Sliding glass doors for visibility
Height34.75 (H)
Width60 (W)
Depth24.88 (D)
Depth (front - back)22 - 26 Inches
Door Qty2
Door SwingSliding
Door TypeGlass
Exterior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-290
Top FinishStainless Steel
Width (side - side)59 - 72 Inches
Manufacturertrue
Amps3.2
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Height34.75 (H)
Width60 (W)
Depth24.88 (D)
Door Qty2
Door SwingSliding
Door TypeGlass
Exterior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-290
Top FinishStainless Steel
Manufacturertrue
Amps3.2
Phase1-Ph
Hertz60
  • True Back Bar Coolers
Related products
picture
Advance Tabco KAG-300 30" W x 30" D 16 Gauge 430 Stainless Steel Work Table