NBR Equipment UW-4-101410-72LR 72" W x 18.25" D x 32.5" H Stainless Steel (4) Compartments Premium Slim-Line Underbar Sink Unit
Shop all NBR Equipment Underbar Sinks
SKU:
UW-4-101410-72LR
MPN:
UW-4-101410-72LR
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
NBR Equipment UW-4-101410-72LR underbar sink has four 10" x 14" compartments in a 72" W x 18.25" D x 32.5" H stainless steel chassis.
  • 18/300 series stainless steel for corrosion resistance
  • 3-3/4" backsplash for splash control
  • 72" W x 18.25" D stainless steel top
  • Ribbed drainboards for quick drainage
  • Four 10" x 14" compartments for prep efficiency
Weight93 LBS
Height32.5 (H)
Width72 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Size10" x 14" Front to Back
ConstructionStainless Steel top, Front, Ends & Legs
DrainboardsDrainboards on Left & Right
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(4)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions73.6 19.7 15.7
Weight93 LBS
Height32.5 (H)
Width72 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(4)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions73.6 19.7 15.7
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster