NBR Equipment UW-2-101410-48LR 48" W x 18.25" D x 32.5" H Stainless Steel (3) Compartments Premium Slim-Line Underbar Sink Unit
Shop all NBR Equipment Underbar Sinks
SKU:
UW-2-101410-48LR
MPN:
UW-2-101410-48LR
zoom
Commercial design services
Built for compact workflows, the nbr equipment uw-2-101410-48lr underbar sink unit has three stainless steel compartments in a 48" W x 18.25" D x 32.5" H size, with ribbed drainboards and a 3" backsplash.
  • Includes 1-7/8" drains and overflow pipes SP-75
  • 18/300 series stainless steel resists corrosion
  • NSF certified
  • 48" W x 18.25" D x 32.5" H stainless steel underbar
  • Left and right ribbed drainboards
  • Three compartments with two 10" x 14" bowls
Weight72 LBS
Height32.5 (H)
Width48 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Bowl Size10" x 14" Front to Back
ConstructionStainless Steel top, Front, Ends & Legs
DrainboardsDrainboards on Left & Right
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions49.6 19.7 15.7
Weight72 LBS
Height32.5 (H)
Width48 (W)
Depth18.25 (D)
Bowl Deep (rim - drain)10"
Filter TypeBar Sinks
Sink Compartments(3)
Splash3"
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerNBR Equipment
Dimensions49.6 19.7 15.7
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from NBR Equipment
NBR Equipment ES-5-PU-B 5" Stem Caster
NBR Equipment ES-5-PU-B-TLB 5" Stem Caster