True TDM-R-36-GE/GE-W-W 36.25" W White Finish with Curved Glass Refrigerated 3 Shelves Display Merchandiser - 115 Volts
Shop all True Bakery and Deli Cases
SKU:
TDM-R-36-GE/GE-W-W
MPN:
TDM-R-36-GE/GE-W-W
picture
picture
zoom
Commercial design services
  • Made in USA with CSA and CE certifications
  • 115 volts, 1-Ph, 60 Hz for standard hookups
  • Durable white finish complements decor
  • Curved glass front for product visibility
  • Self-contained refrigeration with R-290
  • Three adjustable shelves for merchandising
Weight540 LBS
Height49.13 (H)
Width36.25 (W)
Depth39 (D)
Exterior FinishWhite
Service TypeFull Service
Shelf Quantity3
Width (side - side)31" - 36"
Voltage115v
Number of Shelves3 Shelves
Weight540 LBS
Height49.13 (H)
Width36.25 (W)
Depth39 (D)
Exterior FinishWhite
Service TypeFull Service
Shelf Quantity3
Width (side - side)31" - 36"
Voltage115v
Number of Shelves3 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
  • UL EPH Classified certification
  • Commercial Refrigeration
  • Merchandising and Display Refrigeration
  • Dry and Refrigerated Bakery Cases
  • Commercial Refrigeration
Related products
Quantum DSS405 Bin Divider for Use with SSB425, SSB445, SSB465 and SSB485
Pro IconFree shipping
Hatco GRS-66-A 66" W x 6" D Stainless Steel Freestanding Glo-Ray Heated Shelf - 120 Volts
Pro IconFree shipping
Hatco EP12-04818 48" W x 17.25" H x 18" D Stainless Steel Single-Sided Full-Service Flav-R-Shield EP12 Food Shield
Duke 314S-24144-10R 24" D x 144" W Stainless Steel 14 Gauge Work Table with Undershelf and 10" Backsplash
Thunder Group NS211T 11.5" W x 7.5" D NuStone Tan Melamine Rectangular Platter